Tygodnik Działdowski

Środa, 13 listopada 2019

Aktualne i archiwalne numery naszego "Tygodnika" można kupić na portalu ePrasa.pl

Protest w obronie wolnych sądów

24.07.2017 13:00:11

„Wolne sądy”, „Trzy razy weto”, „Wolność, równość, demokracja” – to hasła, które usłyszeć można było podczas niedzielnego protestu pod Sądem Rejonowym w Działdowie. Działdowianie manifestowali w obronie wolnych i niezawisłych sądów. Na spontaniczną, jak mówią uczestnicy, demonstrację przyszło około 100 osób. Odbywające się w całym kraju protesty okazały się skuteczne. Prezydent RP Andrzej Duda poinformował wczoraj, że zawetuje ustawy o SN i KRS.
Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie odbywają się również w Działdowie. Początkowo nieśmiałe, teraz nabierają coraz bardziej na sile. Pierwszy akcent manifestacji można było zauważyć już w czwartek wieczorem. Wtedy to pod Sądem Rejonowym w Działdowie ktoś zapalił znicz. Z biegiem czasu było ich coraz więcej. – Te pierwsze płomyki spowodowały, iż iskra zaczęła mocniej płonąć i postanowiliśmy spotkać się pod budynkiem sądu w piątkowy wieczór – mówi Zbigniew Kociela. Ostatecznie pod sąd przybyło około 20 osób. Na tym działdowianie nie przestawali, zaczęli nagłaśniać sprawę i kolejnego dnia, w sobotę, było ich już 50. O protestach zaczęło się robić coraz głośniej, szczególnie w internecie, to sprawiło, iż w niedzielny wieczór protestowało już 100 osób.
Protesty w całej Polsce, również te w Działdowie, przyniosły skutek. Wczoraj rano prezydent RP Andrzej Duda poinformował, iż zawetuje dwie ustawy PiS o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach. Dlatego ubolewam, że projekt ustawy o SN przed jego złożeniem w Sejmie nie był mi przedstawiony. Zdecydowałem, że zawetuję ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS – powiedział prezydent. 
Więcej w jutrzejszym wydaniu TD. 

autor: PP

Komentarze Internautów (2)dodaj komentarz

 • !, 2017-07-25 21:06:36
  praw
  Sama młodzież :)
 • Wolne sądy, 2017-07-26 16:20:31
  Starzec
  Nue młodych bo oni jeszcze w Działdowie maja gdzieś, ale przyjdzie czas, że zrozumieją oco chodzi.

Ostatnie FotoreportażeRSS

 • Działdowianie przeciwko zmianom w sądownictwie

  W niedzielnej pikiecie wzięło udział około 100 osób Zobacz galerie...

 • Skłodowskiej, Chopina i Grunwaldzka w remoncie

  fot. Anna Wółkowska Zobacz galerie...

 • Lato w przedszkolu - włoskie wakacje we Wlewsku

  fot. Przedszkole SPSK we Wlewsku Zobacz galerie...