Tygodnik Działdowski

Sobota, 20 lipca 2019

Aktualne i archiwalne numery naszego "Tygodnika" można kupić na portalu ePrasa.pl

Śladami żołnierzy wyklętych

27.07.2017 10:12:07

W sobotę, 22 lipca, na trasie z Otręby do Rumiana przejechał Samochodowo-Motocyklowy Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych Ziemi Lubawskiej. Uczestniczyły w nim m.in. dzieci partyzantów niepodległościowego podziemia. W Lidzbarku 6 osób odebrało medale Pro Patria za propagowanie historii podziemia niepodległościowego.
Rajd rozpoczął się w Otrębie przy budynku, w którym 22 lipca 1946 roku zawiązał się oddział Marcjana Sosnowskiego, ps. „Cichy”. Tu krótko przedstawiono jego historię. Kolejnym punktem na trasie było Nowe Miasto Lubawskie, gdzie na grobie „Cichego” zabitego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej 3 stycznia 1947 roku złożono kwiaty. Wskazano także domniemane bezimienne miejsce pochówku dwóch innych partyzantów z oddziału Sosnowskiego.
Z Nowego Miasta uczestnicy rajdu przejechali do Marianowa, gdzie 21 marca  partyzanci ppor. Stanisława Balli, ps. „Sowy” stoczyli potyczkę z funkcjonariuszami UB i MO. Następnie udali się do Boleszyna, gdzie zwiedzili założony w ubiegłym roku ogród żołnierzy i współpracowników „Sowy”, w którym każdy z nich ma swoje drzewo. Kolejnym punktem na trasie rajdu był Wlewsk, w gminie Lidzbark. Tu kwiaty złożono w kaplicy, ufundowanej w 1863 roku przez dziadka kpt. Andrzeja Różyckiego „Zjawy”, dowódcy jednego z dwóch plutonów kompanii „Sowy”. 
Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

autor: Awu

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Działdowianie przeciwko zmianom w sądownictwie

    W niedzielnej pikiecie wzięło udział około 100 osób Zobacz galerie...

  • Skłodowskiej, Chopina i Grunwaldzka w remoncie

    fot. Anna Wółkowska Zobacz galerie...

  • Lato w przedszkolu - włoskie wakacje we Wlewsku

    fot. Przedszkole SPSK we Wlewsku Zobacz galerie...